top of page

Jak mluvit s dětmi o sociálních sítích?

Ať se nám to jako rodičům líbí, nebo ne, sociální sítě jsou dnes běžnou součástí života každého dítěte. A pokud právě teď čtete tento článek, zřejmě ani Vaši potomci nejsou v souvislosti s tímto fenoménem žádnou výjimkou.Možná si kladete, nebo jste si někdy v minulosti už položili, otázku, zda je vůbec možné v dnešní době děti před digitálním světem uchránit? V tom případě mám pro Vás dvě zprávy, kdy jednu z nich, a to tu méně pozitivní, už minimálně tušíte. Vychovávat děti zcela offline v dnešní době zkrátka nejde, nebo lépe řečeno jde, ale zaděláte tím svým potomkům na celou řadu dalších problémů, kterým budou muset v budoucnu čelit. Tou příznivější informací je fakt, že existují způsoby, jakým je možné minimálně zmírnit negativní dopady, které na Vaše děti může život v době digitální mít.


Jakkoliv žádné univerzální pravidlo neexistuje, máme tady jednu poučku, která by se mohla té univerzálně platné hodně blížit, a to MLUVTE, PTEJTE SE, POSLOUCHEJTE! Přestože se může zdát, že jsme touhle radou rozhodně „žádnou Ameriku neobjevili“, zkusme si upřímně sami sobě odpovědět na to, kolik času denně věnujeme tomu, že si s našimi dětmi opravdu povídáme?!Na to začít s dětmi mluvit o tom, co a koho na sítích sledují, samozřejmě není pozdě v žádném věku, není ale bez zajímavosti, že nejlépe jsou děti schopny přijmout doporučení rodičů o tom, na co si na sociálních sítích dát pozor, mezi osmým a desátým rokem života. V tomto věku totiž děti začínají lépe chápat pojmy soukromí a bezpečí. Rodiče jim tak mohou pomoci pochopit, s jakými nástrahami se na sociálních sítích budou setkávat.


Úplným základem je, že by děti měly především vědět, že sociální sítě umožňují ostatním lidem vidět to, co sdílíme, takže by měly být opatrné s tím, co o sobě zveřejňují. Klíčovým pravidlem je proto nesdílet své osobní informace, jako jsou jméno, adresa nebo telefonní číslo, s neznámými lidmi.


Dětem je rovněž třeba vysvětlit, že sociální sítě nejsou vždy bezpečné, a že mohou být vystaveny různým rizikům, jako jsou kyberšikana, sexuální obtěžování nebo zneužití soukromých informací.

S mladšími dětmi například můžete různé situace nasimulovat prostřednictvím hry, a to tak, aby věděly, jak se v konkrétních situacích zachovat. Zkuste si třeba zahrát hru, co by dělaly, kdyby obdržely nevhodnou zprávu od neznámého uživatele apod.


U starších dětí pak můžete začít tím, že se podíváte na výsledky našeho průzkumu o tom, jací influenceři byli na sítích mezi českými žáky nejoblíbenější v roce 2022 (ke stažení zde). A věřte, že témat k hovoru budete mít rázem víc než dost! 😊


Autor: Eliška BajtováZajímá nás Váš názor, prosím hlasujte:

Mluvíte s dětmi o sociálních sítích?

  • ANO

  • NE


Comentários


bottom of page