top of page

Čekáte na výsledky přijímaček? Tohle si přečtěte!

Milí rodiče,


víme, že čekání na výsledky toho, jak Vaše ratolest dopadla u přijímacích zkoušek na střední školy, se může zdát doslova nekonečné. Je to období plné stresu, nejistoty a obav - jak pro děti, tak pro nás rodiče.


Ale nebojte se, určitě to nakonec zvládnete! V tomto článku získáte praktický návod, jak se na zveřejnění výsledků připravit, a jak podpořit své dítě. Protože když budete vědět, co dělat, pomůže vám to zachovat si klid a nadhled, ať už bude výsledek jakýkoliv.

rodina se dívá na výsledky přijímaček

Přijměte situaci takovou, jaká je

Nejdřív si uvědomte, že všechny ty emoce - strach, nervozita, úzkost - jsou naprosto normální. Pojmenujte si je a přijměte je. Říkejte si: "Ano, bojím se, je to důležitá věc. Ale zvládnu to." Najděte si způsoby, jak stres ventilovat - jděte si zaběhat, zavolejte kamarádce, věnujte se koníčkům. Vaše psychická pohoda je totiž důležitá!


Vytvořte si plán B

Je důležité připravit se na všechny možné scénáře výsledků - přijetí, nepřijetí, přijetí na jinou školu. Sepište si alternativní možnosti, termíny odvolání, kontakty. Když budete mít plán B, budete cítit větší jistotu a kontrolu nad situací. Jako když jdete na důležitou zkoušku a víte, že jste se dobře připravili.


Mluvte se svým dítětem

Váš potomek teď potřebuje vaši podporu víc než kdy jindy. Ptejte se ho, jak se cítí, z čeho má strach. Nesnižujte jeho obavy řečmi jako: "Ale to bude dobrý, neboj." Raději mu naslouchejte a řekněte: "Chápu, že se bojíš, je to normální. Jsem tu pro tebe."


Připravte se i prakticky

Nastudujte si termíny zveřejnění výsledků, přihlášek na odvolání. Připravte si potřebné dokumenty. Udělejte si kontrolní seznam, ať na nic nezapomenete. A hlavně ověřujte informace ze spolehlivých zdrojů, nepodléhejte panice na základě dohadů z diskuzí na sociálních sítích.


Zachovejte klid ve velkém dni

V den zveřejnění výsledků mohou emoce vřít. Je normální mít obavu nebo strach. Ale zkuste zachovat klid a postupovat věcně. S dítětem proberte výsledek vlídně, ať už bude jakýkoliv. Když se dostane na vysněnou školu, radujte se s ním. Když to nevyjde, podpořte ho: "Vím, že jsi zklamaný. Je to pro tebe těžké, ale zvládneme to společně."


Oceňte snahu

Ať už přijímačky dopadnou jakkoliv, nezapomeňte ocenit úsilí a snahu vašeho dítěte. Řekněte mu, že jste na něj hrdí, že bojovalo a nevzdalo to. Hledejte pozitiva i v případě nepřijetí. Třeba, že si dítě vyzkoušelo zvládat stres, naučilo se nové věci při přípravě.


Hledejte alternativy

Když to letos nevyjde, není to konec světa. Jsou tu možnosti odvolání, přijetí na jinou školu, příprava na další rok. Důležité je nerezignovat, ale poučit se a jít dál. Každá zkušenost nás něco naučí a posune vpřed, když k ní budeme přistupovat konstruktivně.


Cvičení pro vás: 


Vytvořte si podpůrný plán pro den zveřejnění výsledků.


Napište si:


a) jak budete výsledky zjišťovat

b) co uděláte pro zachování klidu

c) jak s dítětem proberete výsledek při přijetí i nepřijetí

d) jak budete postupovat dál v obou variantách


Celkově bych vám chtěla vzkázat hlavně to, že v tom nejste sami. Většina rodičů prožívá podobné obavy a nejistotu. I když to může znít jako klišé, důležité je myslet pozitivně, hledat opory a být tu pro své děti. Věřím, že to zvládnete!


Díky, že jste dočetli až sem! Držím vám palce!


Eliška

Comments


bottom of page